egy szaros történetért gyermekirodalmi „Nobel-díj”

Bejegyzésünk apropója, hogy Astrid Lindgren-emlékdíjat kapott a lekakált vakondok egyik szerzője, a német Wolf Erlbruch.

Ezt a díjat 2002 óta ítéli oda a Svéd Kulturális Tanács a gyermekirodalom egy-egy jelentős alkotójának. A díj komoly nemzetközi elismerésnek számít, ezért sokan a gyermekirodalom Nobel-díjaként emlegetik.

Idén e díjat első németként Wolf Erlbruchnak ítélték oda, aki többek között a „Mese a vakondról, aki tudni akarta, hogy ki csinált a fejére” című opust illusztrálta. A könyvecske 1989-ben látott napvilágot, és azóta többtucat nyelvre, így magyarra is lefordították. Erlbruch azonban nem csupán illusztrátor. Számos esetben rajzaival saját meseszerzeményeit díszíti, így ő a kortárs német gyermekirodalom egyik legtehetségesebb szerzője. De a munkássága átívelt a felnőtt szépirodalom világába is: dolgozott Benn, Goethe, Joyce, vagy épp Moritz illusztrátoraként is.

A sztori

No de elég az elméletből! Feltehetőleg kíváncsiak vagytok arra, mit tud a lekakált fejű vakondok. Hogy ne áruljak el túl sokat: a mese elején még semmit. A végére viszont kiderül a prózai igazság. Ne várjatok magasröptű sztorira, a könyvet 3-5 évesekre kalibrálták. Ennek megfelelő, apró dialógusokban vezet minket körül az állatok (ürülék-) világában. Még mielőtt ezen bárki felhördülne, gondoljunk csak bele, hogy a gyerekek mennyire élénken érdeklődnek a kakis dolgok iránt! Van az az életkor, amikor ez nem bűn. A mese kapcsán nálunk például azonnal felmerült a különböző állatok eltérő emésztőrendszere, stb.

Jó olvasást mindenkinek!
(221)

FAZ
Wolf Erlbruch